Ay fazlarının, hayatımız üzerinde inanılmaz etkileri vardır. Yaklaşık olarak 28 günlük periyotlarla, Ay, Güneş’e yakınlığına ya da uzaklığına bağlı olarak değişen fazına göre ışığını azaltır veya çoğaltır. Bu yüzden sürekli bize farklı yüzlerde görünür. (Yeniay, Hilal, İlk dördün, Büyüyen Ay, Dolunay, Küçülen Ay, Son Dördün, Balzamik) Ay’ın kendi ekseni etrafında dönüş süresi ile dünya etrafındaki dönüş süresinin aynı olmasından dolayı hep aynı yüzünü görürüz.

Ay, herkesten gizlediğimiz duygularımızı, iç güdülerimizi, yeteneklerimizi, çocukluğumuzu, bilinçaltımızı gösterir. Kadınların regl dönemleri, med-cezir olayları Ay’ın hareketleriyle alakalıdır. Doğduğumuz anda gökyüzünde bulunan Ay’ın hangi fazda olduğu çok önemlidir. Çünkü Ay’ın haritada bulunduğu ev ve burç kadar hangi fazda olduğu da yorumda son derece önemlidir.

  • Yeni Ay 0-45  ̊ arası (Koç Burcu enerjisi taşır): Yeni Ay fazında doğan kişiler çocuksu, heyecanlı, dinamik, canlı, iyimser ve coşkulu tiplerdir. Hayatı deneyimlerken hevesli, korkusuz, atılgan ve gözü karadırlar. Karşı tarafa empati yapamamaları sebebiyle bencil bir tutum sergileme eğilimindedirler. Bağımsızlık onlar için çok önemlidir. Hata yapma olasılıkları yüksek olan ve ders almayan doğaları gereği kendilerini sürekli sıkıntıya sokabilirler.
  • Hilal 45-90  ̊ arası (Boğa–İkizler Burcu enerjisi taşır): Hilal fazında doğan kişiler daha temkinli, güvenilir işlerin altına imza atmak isteyen, ağır hareket eden ve eline aldığı işleri tartarak ilerleyen kişilerdir. En büyük handikapları kararsızlıkları ve cesaretsizlikleridir. Ancak tecrübe kazandıkça kendilerine olan güvenleri artar. Hayata olan korkularını yenmeleri için sürekli teşvik edilmeleri önemlidir.
  • İlk Dördün 90-135  ̊ arası (Yengeç–Aslan Burcu enerjisi taşır): Değişime açık olan ve her türlü yeniliğe adapte olabilen bu kişiler risk almaktan kaçınmaz ve her türlü zorlukla mücadele edebilme kapasitesi gösterirler. Aile üyeleri ile aralarında gerginlikler yaşayabilen ve onlardan kopabilen bu tipler erken yaşta hayata atılarak kendi başlarına hareket etmek isterler. Baskıya ve kısıtlanmaya gelemeyen yapıları nedeniyle tepkisel davranmaktan kaçınmazlar.
  • Büyüyen Ay 135-180  ̊arası (Başak Burcu enerjisi taşır): Olgun ve karşı tarafa empati yapabilen, becerikli, emin adımlarla hayatta ilerlemek isteyen yapıdadırlar. Başka insanlara yardım etmekten mutluluk duyan, hizmet ruhu yüksek insanlardır. Gelişimi için kendisine faydalı olacak her türlü bilgiye açık ve öğrendiklerini paylaşmaktan zevk alan bir kararterleri vardır. Objektif bakabilirler, planlı yaşamaktan hoşlanır ve prensiplerinden ödün vermezler.
  • Dolunay 180-135  ̊ arası (Terazi Burcu enerjisi taşır): Hayatları boyunca yanlarında bir eş ihtiyacı içinde olan ve ilişkilerin ön planda olduğu, yaşamı seven, çekici, eli açık olan bu kişiler sürekli olarak kendilerini dengede tutmak zorunda hissederler. Karşı tarafı tolere etmek isteyen yapılarından dolayı kendilerinden ödün vermek zorunda kalabilirler. Kararsızlıkları en büyük handikaplarıdır. Estetik ve yaratıcı kabiliyetleri yüksek, hayatın güzelliklerinden ruhen beslenen insanlardır.
  • Küçülen Ay 135-90 ̊ arası (Akrep–Yay Burcu enerjisi taşır): Kendilerine has bakış açılarını, deneyimlediklerini etrafındakilerle paylaşmak isteyen, iletişim yönü kuvvetli bireylerdir.  Sosyal yönleri gelişmiştir. Heyecanlı, özgür ruhlu, geleneklere bağlı kalmaktan hoşlanmayan bir yapıya sahiptirler. Felsefeye ve gizemli konulara eğilim duyar ve bu merakı gidermeye çalışırlar. Toplum içinde önderlik rolü üstlenmekten hoşlanırlar.
  • Son Dördün 90-45  ̊arası (Oğlak – Kova Burcu enerjisi taşır): Toplum adına mücadele etmek isteyen ve bu konuda elini taşın altına koymaktan çekinmeyen kişilerdir. Tarihe damga bulunan kişilerin doğum haritalarında mevcut olan bir Ay fazıdır. Her türlü zorlukla mücadele edebilen, güçlü, iradeli, prensipli, gelenekçi yapılarından dolayı zorluklar karşısında kolay kolay bükülmezler. En büyük handikapları hırsları ve aşırı katı tutum sergilemeleridir. Toplumsal statüye çok önem veren, diktatör ruhlu, kendinden emin insanlardır.
  • Balzamik 45-0  ̊arası (Balık Burcu enerjisi taşır): Hayatlarında fedakarlık temalarının önde olduğu, kendilerini kurban etme eğilimi içinde olan bu kişiler kabullenici karakterlerinden dolayı arka planda kalmayı tercih ederler. Sezgileri yüksek, evrensel boyutta algıları gelişmiş, ruhsallığa açık yapıları nedeniyle spritüel konulara eğilim gösterirler. Şifacılık yetenekleri de bulunmaktadır. Harita güçlü bir harita değilse depresifliğe, madde bağımlılığına açıklık gösterirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here