Tutulmalar ve Önemi

Tarihe baktığımızda eski astrologların tutulmalara önem verdiğini ve felaketlerle bağdaştırdığını görürüz. Tutulmalar ışıkların (Güneş ve Ay) senede en az iki kere, kuzey ya da güney ay düğümüne yaklaştıkları vakit meydana gelir. Tutulmalar, kadersel olarak görülebilecek olayların şimşek çakması gibi hayatımıza akmasını sağlar. Tesiri sarsıcı ve çok güçlüdür. Yıllarca kapalı duran bir kapının ardına kadar açılması gibidir. Gizli kalmış yeteneklerimizin ortaya çıkmasını sağlayan yine tutulma zamanlarıdır. Ne olup bittiğini anlamadan olayların hızlı bir şekilde gelişmesi karşısında yeni ortama adapte olma durumuyla karşı karşıya kalınır. Daha önce hiç deneyimleyemediğimiz bir alan olduğu için korku, panik, endişe duyguları mevcuttur. Eskiler tutulmaları kötü olarak adlandırsa da; kişinin hayatında eskimiş, körelmiş, yıpranmış her ne varsa, zor da olsa acı da verse ondan kurtulmasını sağlayan enerjilere sahiptir. Yaşanan iyi ya da kötü olaylar ruhsal gelişim açısından son derece mühimdir. Önemli olan aynı tarz olayla karşılaşıldığı zaman benzer hataları yapmamaktır. Tutulmalar tecrübe kazandırır, ders verici niteliktedir.

Ay’ın astrolojik açıdan hepimiz üzerindeki etkileri büyüktür. Ay geçmişi, duyguları, dişiliği, iç dünyamızı, psikolojimizi, sağlığımızı ve annemizi nasıl algıladığımızı belirler.

Ay Yeniay halinde iken, yeni başlangıçlara hazırlanılır. Adeta derinlerden küçük baloncuklar su yüzüne çıkmaya başlar. Yeniay dönemi, karanlık bir odanın aydınlanması gibi bir şeylerin farkına varmak olarak algılanabilir. Yeniay iç sesin bir şeyler fısıldadığı, Dolunay ise  fikirleri yerine getirme zamanlarıdır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, Dolunay aynı zamanda bir şeyleri sona erdirmenin, kimi zaman ulaşılamayanların elden kayarak gitmesini de temsil eder.

Her ay Yeniay ve Dolunay’ı yaşarız. Fakat Tutulma senede dört kez  gerçekleşir. (İki kez Ay tutulması, İki kez Güneş Tutulması) Güneş Tutulması sadece Yeniay’da, Ay Tutulması ise sadece Dolunay’da meydana gelir. Tutulmaların gerçekleşmesi için Ay ve Güneş’in Kuzey veya Güney Ay Düğümlerine belirli bir uzaklıkta konumlanmış olması gerekmektedir.

Kadersel temaları anlatan tutulmalar doğum haritalarında kişisel ve sosyal gezegenler üzerinde gerçekleşiyorsa hayati önem taşır. Adeta o ev konuları mercek altına alınır ve yaşamda önem kazanır. Tutulmanın gerçekleştiği burcun yönetici gezegeni ve aldığı açılar olumlu veya olumsuz gelişmelerin habercisidir. Bu öngörümlere sahip olunduğunda, ilerleyen aylarda en azından bazı önlemler alarak, hayatın akış yönü pozitif yönde değiştirilebilir. Kimi tutulmaların etkisi daha fazladır. Bilinmesi gereken en önemli nokta; tutulma hangi burçta gerçekleşiyor ve hangi evi etkiliyorsa o burcun konularında sınavlar verilmeye başlanmasıdır. Bu olaylar altı aylık dönem içerisinde ortaya çıkar ve gelişir. Örnek vermek gerekirse, kişi hayatını değiştirecek bazı değişimler yaşayabilir, evini satabilir, taşınabilir, nişanlanabilir ya da ayrılabilir, maddi veya manevi hayatında kayıplar olabilir. Yaşamdaki önemli geçiş zamanları not ederek bu tutulma tarihlerinin doğruluğu tespit edilebilir.

Bireysel haritada tutulmanın meydana geldiği ev, yönetici gezegeni, aldığı açılar ve transitler yorumda çok önemlidir. Her tutulma insanlar üzerinde aynı etkiyi yaratmaz. Tutulmalar her seferinde değişik burçta, belli ritmik bir şekilde meydana gelir. Örneğin; Kova burcunda meydana gelen Güneş Tutulması’ndan 15 gün sonra karşıt burç olan Aslan burcunda Ay tutulur. Güneş ve Ay karşıt burçlarda birbirine 180 derece zıt pozisyondadır.  Bireysel haritalarda doğum gününe denk gelen tutulma bir yıllık süreçte kişinin hayatına damga vuracaktır.

Tutulmalar hayatımızın yapı taşlarını yerinden oynatarak  tek başına yapamayacağımız olayları gerçekleştirmemize neden olurlar. Geçmişten getirdiğimiz birikintileri ve kalıntıları temizleme imkânını bize sunar. Bu çok kolay olmasa da hayatımızın en radikal olaylarını gerçekleştirir. Tutulmalar istesek de istemesek de bu enerjiler altında bize büyük değişimler yaşatır. Ortak işlerimizden, yakın ilişkilerimize, arkadaşlarımızdan, sağlığımıza kadar hayatın her alanını şekillendiren etkilere sahiptir. Bu tesirler altında kökleri sağlam olmayan her ne varsa bir anda kopar gider. Uykuda olanı uyandırmakla görevlidir ve bunu en iyi şekilde yapar. Özellikle kendi haritanızdaki bir gezegene tutulmalar etki ediyorsa, çok daha büyük ve radikal gelişmeler olur. Tüm bu değişimlere direnmemek ruhumuzun gelişimi, zayıf noktalarımızı kuvvetlendirmek için gereklidir. Tutulma zamanlarında enerjiler çok yoğun olduğu için ameliyattan kaçınılmalıdır, mecburiyet varsa en azından Güneş Tutulması tercih edilmelidir.

Tutulma dönemlerine örnek vermek gerekirse; yeni bir işe başlanabilir, ülke değiştirilebilir, bir bebek sahibi olunabilir ya da bir ev (vb.) alınabilir. Tutulmalar hayatımıza her zaman güzel olayları getirmeyebilir, bazılarının etkileri gerçekten çok acımasız olabilir. Yeniay’da meydana gelen Güneş Tutulmaları yeni başlangıçlara adım atmak açısından olumludur. Dolunay zamanlarında gerçekleşen Ay Tutulmaları ise daha içe dönük enerjilere sahiptir ve sonlanmaları getirir. Bu süreçte tren çoktan istasyondan kalkmış olacaktır ve bir daha geriye dönmeyecektir.

Tutulmanın olduğu gün bir olay gerçekleşmesini beklemek yanlıştır. Etkileri Güneş Tutulması’nda 15 gün öncesinde başlayıp 1 yıl içinde görülürken, Ay Tutulması’nda 15 gün öncesinde başlar ve 6 ay içinde kendini gösterir.  Bu önemli günleri ve gelişen olayları kaydederek takip etmenizi tavsiye ederim. Çok kısa bir zaman diliminde hayatınızın bir anda sürpriz bir şekilde değiştiğine şahit olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here