Yunanlılar maddenin temelinde bulunan bazı özellikleri keşfettiler.

Yıllar içerisinde bunların ortak bir noktada toplanarak elementleri oluşturdukları kabul edildi.

Astrolojinin yapı taşlarından biri olan elementler dört tanedir. Evrende var olan her şey bu dört elementten (ateş, hava, toprak, su) meydana gelmiştir. İnsanlar ve tüm canlılar elementlerin karışımlarından oluşmuşlardır. Elementler sırası ile birbirine dönüşürler. Ateş elementinden sonra toprak, topraktan sonra hava, havadan sonra su gelir. Ptolemy ünlü eseri Tetrabiblos’ta bahsettiği gibi bu yapı taşları kişinin karakteri, hayata bakışı, sağlığı vb. üzerinde etkilidir.

Ateş Elementi: Sıcak ve kuru. Tabiatı gereği sıcak ve aktiftir. Ateş çok sıcak olduğunda yakar ve yayılır. Kişide özgüven ve cesarete sebep olurken, kuru olması benmerkezci bir tutum sergiletir.

Hava Elementi: Sıcak ve nemli. Tabiatı gereği çok hafiftir, elle tutulamaz. Sıcak olması sürekli aktif olması ile alakalıdır. Nemli olması zihinsel olarak bağlantıyı kuvvetlendirirken, kolay iletişim verir.

Su Elementi: Soğuk ve nemli. Tabiatı gereği soğuktur ve nemli karakterlidir. Toprağı yumuşatır, koyduğunuz kabın şeklini alır. Nemli olması duygusallık verir.

Toprak Elementi: Soğuk ve kuru. Tabiatı gereği ağır ve sabittir. Soğuk olması sabit olmasına da işaret eder. Sağduyu ve sağlam karakter verir.

ELEMENTLERİNE GÖRE BURÇLAR

Doğada bulunan dört element, astrolojide temel alt yapıyı oluşturur. Farklı element gruplarında doğan kişilerin hayata bakış açısı da değişik olacaktır.

ATEŞ BURÇLARI: Koç, Aslan, Yay

ates

Pozitif Yönleri: Dışa dönük, yönetici, aktif, canlı, yaratıcı, içten, samimi, öncü, hevesli, hareketli, enerjik, girişimci, çok yönlü, becerikli, cesur, korkusuz, aklına koyduğunu yapan, özgürlüğüne düşkün.

Negatif Yönleri: Kibir, küstahlık, provakatörlük, egosantriklik, dominant

___

TOPRAK BURÇLARI  Boğa, Başak, Oğlak

toprak

Pozitif Yönleri: Sabırlı, sabit, kontrollü, güvenilir, sağlam, karakterli, üretken, sağduyulu, tutumlu, sorumluluk sahibi, detaycı, titiz, pratik zeki, bakımlı, temiz, sağlığına düşkün

Negatif Yönleri: Kırılgan, aşırı sabit, detaycı, inatçı, maddiyata düşkün, eyleme geçmekte zorlanan

___

HAVA BURÇLARI: İkizler, Terazi, Kova

hava

Pozitif Yönleri: Entelektüel, sosyal, dengeli, adil, orjinal fikirler üretebilen, objektif, çok yönlü, hareketli, meraklı, dürüst, realist, mantıklı, hümanist

Negatif Yönleri: Pratik olamamak, kararsızlık, hesapçılık, ukalalık, tuhaflık, istikrarsızlık

___

SU BURÇLARI: Yengeç, Akrep, Balık

su

Pozitif Yönleri: Sezgisel, hayal gücü kuvvetli, yaratıcı, empatik, anlayışlı, duygusal, hassas, hisli olma, romantik, vicdanlı, merhametli

Negatif Yönleri: Hayalperest, pasif, kurban durumuna düşen, depresyona eğilim, net olamama, duygusal şantaj yapan

___

ELEMENT VE NİTELİKLERİNE GÖRE BURÇLAR

Nitelikler ve elementler bir arada olduğunda burçları meydana getirirler. Zodyak kuşağında 12 burç doğaları ve özelliklerine  göre öncü, sabit ve değişken olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Örneğin; ateş elementi ve sabit nitelik bir araya geldiğinde Aslan burcunu oluşturur.

BURÇ ELEMENT NİTELİK
KOÇ ATEŞ ÖNCÜ
BOĞA TOPRAK SABİT
İKİZLER HAVA DEĞİŞKEN
YENGEÇ SU ÖNCÜ
ASLAN ATEŞ SABİT
BAŞAK TOPRAK DEĞİŞKEN
TERAZİ HAVA ÖNCÜ
AKREP SU SABİT
YAY ATEŞ DEĞİŞKEN
OĞLAK TOPRAK ÖNCÜ
KOVA HAVA SABİT
BALIK SU DEĞİŞKEN

NİTELİKLERİNE GÖRE BURÇLAR

ÖNCÜ BURÇLAR: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak            

 oncuburclarÖncü burçlar mevsim başlangıçlarını temsil eder. Koç burcu horoskopun 1. evinde yer alıp ilkbaharı başlatırken, Yengeç 4. evde yazı, Terazi 7. evde sonbaharı, Oğlak ise 10. evde kışı başlatır. Öncü burçlarda doğanlar daha aktif, hevesli, girişken, kararlı ve cesurdur. Harekete geçme kabiliyetleri yüksek ve inisiyatif sahibi kişilerdir. Koç ve Terazi’ler ileriyi görüp tedbir almaya çalışan yapıdadır. Yengeç ve Oğlak’lar geçmişte yaşayan, geleneklerine bağlı, anılardan kopamayan bir karakter sergilerler. Haritada Öncü Burçlarda gezegeni fazla olan bireyler hayata karşı dirençli olurken, sorumluluklarının bilincinde davranır, zorluklar karşısında geri adım atmazlar.

SABİT BURÇLAR: Boğa, Aslan, Akrep, Kova

sabitSabit burçlar mevsimin ortalarına denk gelir. Boğa ilkbaharı, Aslan yazı, Akrep sonbaharı, Kova ise kışı sabitler. Bu burçlarda doğanlar kendi ayakları üzerinde durabilen sağlam karakterli tiplerdir. Bir işe başlamakta zorlanan, durağan, inatları yüzünden fırsatları kaçıran, son derece kontrollü yapıdadırlar. Fikirlerini değiştirmek çok zordur. Haritada Sabit burçlarda gezegeni fazla olanlar arzuladıkları hedefe odaklanarak harekete geçerler ve asla sapma göstermezler. Onlara karşı yapılacak herhangi bir müdahale karşısında geri adım atmamaları ve esnek olamamaları en büyük handikaplarıdır.

DEĞİŞKEN BURÇLAR: İkizler, Başak, Yay, Balık

değiskenDeğişken burçlar üç aylık mevsim döngülerinin son evresini gösterir. Mevsimlerin değişim zamanlarına denk gelirken bitmekte olan mevsimi diğerine bağlarlar. Bu burçta doğanlar her ortama uyan, yaşamlarında meydana gelen değişiklere çabuk adapte olan, cana yakın, hemen bıkan, huzursuz, kararsız, kolay etkilenen tiplerdir. Balık ve Başak geçmişle, İkizler ve Yay gelecekle bağlantılıdır. Haritalarında Değişken burçlarda fazla gezegeni olanlar her ortama uyum sağlayabilen, rüzgarı karşısına değil de arkasına almayı tercih eden insanlardır. En büyük handikapları hedeflerine doğru giderken yan yollara sapmaları, istikrar gösterememeleridir.

NEGATİF, POZİTİF, ERİL VE DİŞİL BURÇLAR

Zodyak’ta bulunan oniki burçtan altı tanesi pozitif (eril), altı tanesi ise negatiftir(dişil). Eril Burçlar tek sayılarla dişil Burçlar çift sayılarla gösterilir. Eril Burçlar daha dışa dönük, dişil burçlar ise içe dönüktür. Tüm sıcak burçlar eril, tüm soğuk burçlar ise dişildir. Dişil burçlar (Boğa, Yengeç, Başak, Akrep, Oğlak, Balık) gece burçlarıdır ve Ay’ın etkisi altındadır. Eril Burçlar ise (Koç, İkizler, Aslan, Terazi, Yay, Kova) gündüz burçlarıdır ve Güneş’in etkisi altındadır.

Pozitif ve Negatif burçlar bireyin hayatındaki odak noktasının ne olduğunu gösterir.

BURÇLAR CİNSİYET KARAKTERİ DOĞASI GÜN IŞIĞI
KOÇ ERİL POZİTİF SICAK GÜNDÜZ GÜNEŞ
BOĞA DİŞİL NEGATİF SOĞUK GECE AY
İKİZLER ERİL POZİTİF SICAK GÜNDÜZ GÜNEŞ
YENGEÇ DİŞİL NEGATİF SOĞUK GECE AY
ASLAN ERİL POZİTİF SICAK GÜNDÜZ GÜNEŞ
BAŞAK DİŞİL NEGATİF SOĞUK GECE AY
TERAZİ ERİL POZİTİF SICAK GÜNDÜZ GÜNEŞ
AKREP DİŞİL NEGATİF SOĞUK GECE AY
YAY ERİL POZİTİF SICAK GÜNDÜZ GÜNEŞ
OĞLAK DİŞİL NEGATİF SOĞUK GECE AY
KOVA ERİL POZİTİF SICAK GÜNDÜZ GÜNEŞ
BALIK DİŞİL NEGATİF SOĞUK GECE AY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here